Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon’un dönüşü 5 Şubat’a ertelendi

SpaceX, X sosyal medya hesabından Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışının ertelendiğine dair açıklama yaptı. Açıklamada Florida kıyısındaki hava durumunun uygun olmaması nedeniyle Dragon ve Ax-3 ekibinin 5 Şubat’tan önce ISS’ten ayrılmayacağı ifade edildi. Ayrıca açıklamada, ekiplerin ISS’ten ayrılış planlarına ilişkin hava koşullarını gözlemlemeye devam edecekleri belirtildi.

ANNESİNİN HAZIRLADIĞI GÜVECİ BİRAZ DAHA BEKLEYECEK

Tüm Türkiye ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüşüne kilitlenirken onu en fazla hasretle bekleyen iki isim Alper Gezeravcı’nın anne ve babası oldu. Gezeravcı’nın dönüşünün ertelenmesi haberinden önce annesi Sıddıka Gezeravcı, oğlunun yolunu gurur ve sevinçle beklediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Oğluma en sevdiği yemek olan güveç hazırladım, bir önce ona sarılmak istiyorum” dedi. Alper Gezeravcı, 5 Şubat tarihine ertelenen dönüşü sebebiyle annesinin hazırladığı yemekleri yemek için 2 gün daha beklemek zorunda kaldı.

BAKAN KACIR, ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU’NDAN AYRILIŞININ ERTELENMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon Uzay Aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışının ertelenmesini değerlendirerek, “Gezeravcı’yı karşılamak için biraz daha bekleyeceğiz. Mürettebatı güvenli şekilde Dünya’ya geri getirmek için iniş bölgesinin hava koşullarının uygun olmadığı değerlendirildi.” ifadesini kullandı.

Bakan Kacır, sosyal medya hesabından Gezeravcı’nın Dünya’ya dönüş sürecine ilişkin paylaşımda bulundu.

SpaceX’in, Ax-3 ekibinin ISS’den ayrılışının ertelendiğine dair paylaşımını alıntılayan Kacır, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı karşılamak için biraz daha bekleyeceğiz. Mürettebatı güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmek için iniş bölgesinin hava koşullarının uygun olmadığı değerlendirildi. Bir sonraki ayrılma tarihi (tahmini) 5 Şubat saat 17.00 ve Dünya’ya dönüş (tahmini) 6 Şubat saat 17.50.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x