İstanbul’da Kartel Operasyonu’nda yakalanan Arnavut El Chapo lakaplı uyuşturucu karteli lideri Dritan Rexhepi’nin suç öyküsü 

Nil Göksu Urgancıoğlu

İstanbul’da düzenlenen ‘Kartel’ operasyonu ile İtalya ve Arnavutluk makamlarınca; kırmızı bültenle aranan bir isim geçtiğimiz günlerde kıskıvrak yakalandı. Bu isim, Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan ‘Kompanio Bello’ isimli uyuşturucu kartelinin lideri Dritan Rexhepi. Patronlar Dünyası, rutin haberin ötesine geçti ve bu kartel liderinin sıradışı kriminal hayatını araştırdı.

Haberi önceki gün İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya duyurdu. Yerlikaya, INTERPOL’ün kırmızı bültenle aradığı uyuşturucu kaçakçısı Dritan Rexhepi’nin İstanbul’un Beylükdüzü ilçesinde ‘Kartel’ kod adlı operasyon kapsamında yakalandığını açıkladı.

FİLM GİBİ OPERASYON

Operasyon film gibiydi… Türk polisi tarafından takibe alınan Rexhepi’nin, ‘Benjamin Omar Perez Garcia’ ismine kayıtlı Kolombiya pasaportuyla İstanbul Havalimanı’ndan yurda girdiği belirlendi. Narkotik Suçlarla Mücadele, İstihbarat, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları şube müdürlüklerince ortaklaşa yapılan çalışmalarla ve İtalyan polisiyle yapılan istihbarat paylaşımları sonucu, yeri tespit edildi ve yakalandı.

Peki kim bu Rexhepi? Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan uluslararası ‘Kompanio Bello’ isimli uyuşturucu kartelinin lideri…İtalya ve Arnavutluk makamlarınca ‘kasten adam öldürme’, ‘uyuşturucu’, ‘adam kaçırma/ hürriyetten yoksun bırakma’, ‘seyahat belgesinde sahtecilik’, ‘silah ve mühimmat’ suçlarından kırmızı bültenle aranıyordu.

EKVADOR SOKAKLARINDAN AVRUPA’NIN MEGA LİMANLARINA…

Öyle ki The Economist dergisinin ifadelerine göre Arnavutluk’un en önemli kokain kaçakçılarından biri. Ekvador sokaklarından Avrupa’nın mega limanları Anvers ve Rotterdam’a kadar uzanan “oldukça karlı bir kokain imparatorluğunun” başı. Ve uzmanlara göre Balkan kokain suçlularının Latin Amerika’daki temsilcisi, başarılı bir uyarlaması.

YERALTI DÜNYASININ ‘’ÜNLÜ’’ KİRALIK KATİLİ

Rexhepi, suça henüz ergenken, 1990’lı yıllarda bulaştı. Yeraltı dünyasında ünlü bir kiralık katil olarak nam saldı. Arnavutluk’ta uyuşturucu karteli kurduktan bir süre sonra yakayı ele verdi ve yakalandı. 2006’da Arnavut polis karakolundan, 2011’de de İtalya ve Belçika hapishanelerinden kaçtı. Ayrıca, 2011 yılında İspanya’da gerçekleştirilen bir dizi banka soygunu nedeniyle de tutuklanmıştı. Tabii ki yine, bir şekilde kaçmayı başarmıştı.

‘’HUKUK OKUYORDUM’’

El Chapo lakaplı kartel lideri Guzman’la sık sık kıyaslanıyordu. Çünkü Rexhepi de tıpkı El Chapo gibi pek çok kez hapishaneden kaçmıştı ve fiziki benzerlikleri de vardı. Her yakalandığında ve hakim karşısına çıktığında adam öldürdüğü iddialarını hep reddetti.
Bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştı: 2005 yılında Tiran’da hukuk fakültesine kaydoldum. Uyuşturucu işine bulaşmak zorunda kaldım çünkü cinayetle suçlanınca hayatta kalmak zorundaydım.

AVRUPA’DA YAKAYI ELE VERİNCE LATİN AMERİKA’YA ODAKLANDI

Avrupa’da seri halde yakalanınca, bu kez dikkatini Latin Amerika’ya verdi. Burada uyuşturucu ve diğer suç faaliyetlerini büyüttü. Ve bölge devletlerinin dikkatini çekmeye başladı. Ekvador’da gözaltına alındı ve 2015 yılında kokain kaçakçılığı suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

14 ARNAVUT SUÇ ÖRGÜTÜNÜN FEDERASYONU
Ekvador’daki çeşitli hapishanelerde kaldığı süre boyunca suç faaliyetlerini önemli ölçüde artırdı. Avrupa’nın kokain ticaretinin zirvesinde yer alan 14 Arnavut suç grubundan oluşan ve bir ‘’federasyon’’ olarak niteleyebileceğimiz “Kompania Bello”nun lideri olarak faaliyetlerini sürdürdü.

Fakat ne olduysa, geçen yılın başında Rexhepi, bir anda ortadan kayboldu. Hapishane yetkilileri, kartel liderinin Ocak 2022’den beri koğuşlarda görülmediği bilgisini basına sızdırdı. Ve gerçek ortaya çıktı: Ekvadorlu yetkililer sessiz sedasızca Rexhepi’yi salıvermişti…

SESSİZCE HAPİSHANEDEN ÇIKARILDI

Daha sonra Kasım 2021’de Ekvador hapishane yetkililerinin, Rexhepi’ye “yarı açık ceza” vererek onu maksimum güvenlikli Litoral hapishanesinden çıkarıp, liman şehri Guayaquil’in dışında lüks bir mahalleye yerleşmesine izin verdiği ortaya çıktı. İki haftada bir imza vermesi ve elektronik kelepçe takması gerekiyordu. Ancak bunların hiçbiri olmadı ve kartel lideri sırra kadem bastı. Ta ki İstanbul’da yakalanana kadar…

1 YILDA 140 MİLYON DOLAR
İtalyan mahkeme kayıtlarına göre, yalnızca 2016 ve 2017 yıllarında Rexhepi, Ekvador’dan Avrupa’ya en az 5,9 ton kokain kaçakçılığı yaparak tahmini 140 milyon dolar gelir elde etti. Daha sonrasında elde ettiği kirli paranın boyutu uzmanlara göre tahmin limitinin dışında…

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x